Саливан: Бајден нема да се извини во име на САД за фрлањето на атомската бомба врз Хирошима

salivan
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Американскиот претседател Џозеф Бајден не планира да се извини во име на САД за употребата на атомската бомба во нападот на Хирошима во 1945 година, изјави неговиот советник за национална безбедност, Џејк Саливан.

Изјавата Саливан ја дал во авионот на пат за Јапонија, каде американскиот претседател ќе присуствува на Самитот на Групата седум најразвиени земји (Г7) во Хирошима.

Саливан посочи дека Бајден, како еден од лидерите на Г7, ќе и оддаде почит на историјата и на јапонскиот премиер Фуми Кишида, пренесе Кјодо.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK