Русија: Украинците погодија автомобил со дрон, загина девојче

napad-rusija2.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЧетиригодишно девојче е убиено во напад од украински јуришен дрон во јужниот руски регион Белгород, изјави регионалниот гувернер.

Вјачеслав Гладков, пишувајќи на Телеграм, рече дека автомобилот во кој се наоѓало девојчето, нејзините родители и бабата и дедото, бил нападнат во област во близина на границата со Украина. Повредени се и останатите патници во автомобилот, а дедото на девојчето е во тешка состојба, додаде тој.

Гладков, исто така, рече дека украинските сили гранатирале три места во регионот, сите во близина на пограничниот град Шебекин.

Дополнително, Украина ги нападна руските региони Брјанск и Курск со најмалку 25 беспилотни летала, според гувернерите на регионите во југозападна Русија кои рекоа дека целото воздушно оружје е уништено. Руските системи за противвоздушна одбрана соборија 18 беспилотни летала над регионот Брјанск што граничи со Украина, изјави гувернерот на регионот Александар Богомаз на апликацијата за пораки Телеграм.

Тој додаде дека нападите дошле во неколку бранови и дека беспилотните летала биле соборени во многу области во регионот. Алексеј Смирнов, гувернерот на областа Курск, која исто така граничи со Украина, на Телеграм напиша дека над неговиот регион биле уништени седум дронови.

Двајцата гувернери изјавија дека нема повредени или голема материјална штета во нападите. Руските власти често не го откриваат целосниот обем на штетата предизвикана од украинските напади. Ројтерс не можеше независно да ги потврди извештаите.

Киев рече дека нападите врз руската воена, транспортна и енергетска инфраструктура се одговор на континуираните напади на Москва на украинска територија од почетокот на руската инвазија на Украина во 2022 година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK