„Путин oдреди кои градови ќе бидат нападнати“- Британски разузнавачи го открија тајниот план на Русија

Screenshot-2024-03-17-171636.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПУТИН ЌЕ НАПАДИ ДЕВЕТ ГРАДОВИ? Британските разузнавачи го открија ТАЈНИОТ ПЛАН НА РУСИЈА: Ако избие војна, ова ќе бидат ПРВИТЕ ЦЕЛИ

Русија додаде две нови цели на својата листа на цели во Британија за напад со стратешки бомбардери со долг дострел, предупредија синоќа разузнавачки извори.

Кремљ сега идентификуваше девет цели ширум Веика Британија за напади од неговите стратешки бомбардери. Два града во јужна Англија неодамна беа додадени на списокот.

Изворите само потврдија дека едниот град „има воени врски“, додека другиот нема, пишува британски Експрес.

Додека градовите со историски врски со вооружените сили, како што се Алдершот, Колчестер и Портсмут, веројатно ќе бидат на списокот, други опции се движат од Чатам, Кент до Тидворт и Солсбери во Вилтшир.

Ажурираниот список – најкомплетниот што некогаш го држел британското разузнавање – беше предаден од руски агент на британското разузнавање во Источна Европа.

Покрај поставувањето цели, тој открива детали од кои воени аеродроми би летале руските бомбардери и бројот на авиони доделени за операцијата.

„Информациите вклучуваат детали за напад на високо ниво, покрај напад на ниско ниво“, рече извор од Вајтхол.

Идејата, додаде изворот, веројатно била да се одвлече вниманието на тимовите за брз одговор на Кралските воздухопловни сили (РАФ) со финта, пред да следи вистински напад.

– Руски воздушен напад на територијата на Велика Британија, се разбира, би бил објава на војна, како на Велика Британија, така и на остатокот од НАТО – додаде изворот.

Во јануари, секретарот за одбрана Грант Шапс предупреди дека светот се движи „од повоен во предвоен свет“.

Генералот Сер Патрик Сандерс, шефот на британската армија во заминување, рече дека Британија се соочува со „момент од 1937 година“ и дека британските сили би можеле да бидат вовлечени во конфликт со Русија во рок од неколку години.

Советниците на НАТО веруваат дека Путин е длабоко во план да ја направи Русија доминантно присуство во поголемиот дел од Европа со сила.

Но, дури и ако Русија беше подготвена еднострано да започне и одржи воена офанзива против Велика Британија, доказите сугерираат дека ќе мора да почека додека не заврши нејзината војна со Украина.

Велика Британија има две бази за брз одговор на КРА, чија задача е да ја брани Британија од воздушни напади: едната во РАФ Конингсби на истокот на Англија и другата во РАФ Лосимут во Шкотска.

Во 2005 година, Путин ја оживеа практиката на Студената војна за испраќање руски бомбардери со долг дострел и авиони за набљудување редовно да го бараат британскиот воздушен простор, принудувајќи ја РАФ да ги активира своите „Тајфуни“.

Иако бројот на инциденти варираше од година во година, во 2007 година тоа резултираше со 19 инциденти, додека во 2020 година РАФ лансираше „тајфуни“ во единаесет наврати како одговор на руските авиони кои летаа блиску до воздушниот простор на ОК.

Меѓутоа, до 2023 година, ова се намали на само шест наврати, што укажува на тоа дека руските воздухопловни сили биле премногу зафатени со конфликтот во Украина.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK