Кампањата на Бајден собра рекордни 53 милиони долари од донации во февруари

Бајден-ја-помеша-Ангела-Меркел-со-Хелмут-Кол-кој-почина.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАмериканскиот претседател Џозеф Бајден собра повеќе од 53 милиони долари за неговата кампања и за Демократската партија во февруари, што е рекордна сума за еден месец, објави кампањата на Бајден.

Претседателот и Демократите го завршија тој месец со 155 милиони долари на располагање, најмногу собрани некогаш за еден демократ во овој изборен период.

Досега најголем прилив има од донатори на помали суми, со што се урнаа рекордите поставени во претходните три месеци, се додава во соопштението.

Бајден собра повеќе од 331 милион долари откако ја започна својата кандидатура за реизбор во април и моментално има голема финансиска предност пред републиканскиот ривал, поранешниот претседател Доналд Трамп, кој допрва треба да ги пријави податоците за февруари.

Двете кампањи се очекува да поднесат детални вкупни суми за прибирање финансиски средства до Федералната изборна комисија во среда, пишува Блумберг.

По победата на Трамп, за 48 часа се собрани 1,6 милиони

Минатиот месец, 469.000 индивидуални донатори придонесоа со 562.000 донации во напорите за реизбор на Бајден.

Во првите 48 часа откако Трамп победи на републиканските прелиминарни избори во Јужна Каролина, кампањата на Бајден собра 1,6 милиони долари од локални донатори.

Барањата по е-пошта придонесоа за 40 отсто повеќе приходи во кампањата на Бајден отколку во јануари, со реклами насочени кон Трамп. Трамп допрва треба да започне со собирање средства со Републиканскиот национален комитет, кој може да прифати големи проверки.

Водство на Трамп во седум клучни држави

Според анкетата на „Bloomberg News“ и „Morning Consult“, Трамп води пред Бајден во седум клучни држави пред претседателските избори во ноември.

Бајден се надева дека ќе ги искористи правните предизвици на Трамп, кои вклучуваат четири кривични обвиненија кои го чинеа дел од неговиот личен имот.

Поранешниот претседател, исто така, мораше да потроши милиони на прелиминарните избори, во трка за републиканската номинација против гувернерот на Флорида Рон ДеСантис и поранешната амбасадорка на Обединетите нации Ники Хејли, заедно со другите предизвикувачи.

Бајден, од друга страна, немал сериозна конкуренција за номинацијата на демократите, пишува Блумберг.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK