–>

Првата група болни деца од Газа пристигна во Египет, оттаму ќе отпатуваат за ОАЕ

Првата-група-болни-деца-од-Газа-пристигна-во-Египет-оттаму.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПрвата група деца кои ќе се лекуваат во Обединетите Арапски Емирати синоќа пристигна на преминот Рафа со палестински амбулантни возила.

Генералниот секретар на египетската Црвена полумесечина во северен Синај, Раед Абдел-Насер, рече дека болните деца биле на пат кон меѓународниот аеродром Ел Ариш, од каде ќе отпатуваат за Обединетите Арапски Емирати.

Според директивата на претседателот на Обединетите Арапски Емирати, шеикот Мохамед бин Зајед, 1.000 болни деца од Газа ќе бидат лекувани во болниците во таа земја.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK