Потврдено: Телото што го најде фармер во Германија е на исчезнатото 6-годишно дете Аријан

arijan.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДетето чиешто тело е пронајдено на ливада во Долна Саксонија е малиот Аријан кој исчезна пред два месеци, утврдила ДНК анализата, пишува германски Шпигел.

Шестгодишното момче од Бремерверде-Елм исчезна на 22 април. Стотици припадници на итната помош го бараа момчето со аутизам – на копно, од воздух и во вода.

Телото го пронашол земјоделец додека ја косел тревата

Во понеделникот попладне, фармер го пронашол телото на детето додека косела ливада во Есторф, во областа Стаде. Ливадата се наоѓа на само неколку километри од куќата на Аријан.

Вештаците го извлекле телото и го прегледале местото каде што е пронајдено. Областа беше пребарувана неколку пати од службите за итни случаи за време на потрагата по Аријан во април, изјави портпаролката на полицијата.

По многубројните неуспешни пребарувања, во кои беше вклучен и Бундесверот, активната потрага по момчето беше прекината. Во потрагата беа користени повеќе од 1.200 луѓе, полицајци на коњи и дронови. Од тој момент истрагата ја презеде увидна екипа на полицијата.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK