Поранешниот претседател Франсоа Оланд се враќа во политиката

хд-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПоранешниот француски претседател Франсоа Оланд изјави дека повторно ќе се кандидира за пратеник на парламентарните избори, што е најнов политички пресврт откако неговиот наследник Емануел Макрон повика на предвремени избори, пишува Еурактив.

Оланд, кој беше француски претседател од 2012 до 2017 година, ја напушти функцијата со рекордно ниво на непопуларност – и кај делови од радикалната левица и кај социјалистите и граѓаните.

Тој најави дека ќе се кандидира за пратеник во југозападното одделение на Корез на листата на Новиот народен фронт, левичарска група формирана за изборите во која се социјалисти, тврдокорни левичари, зелени и комунисти.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK