Песков: Германија со изјави за подготовка за војна со Русија ги задоволува Брисел и САД

258_dmitrij-peskov-shutterstockcom-id1974_f.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзјавите на германските власти за подготовки за војна со Русија се поврзани со потребата да им се допадне на Брисел, Вашингтон и НАТО, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Тој во интервју за телевизијата „Русија 1“ оцени дека Германија од Втората светска војна отсекогаш имала, како што наведе, „големи проблеми во однос на дефицитот на суверенитет и независност“, додавајќи дека германските власти се трудат со сите свои може, затоа што треба да ги задоволат и Брисел и Вашингтон и НАТО, пренесува РИА Новости

Песков смета дека затоа германските власти се тркаат да дадат изјави на различни нивоа.

Германскиот министер за одбрана Борис Писториус изјави дека земјата мора да биде подготвена за војна до 2029 година и дека рускиот претседател Владимир Путин „нема да застане на границите на Украина.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK