„Ова е подарок за непријателите на Европа“: Европската унија за одлуката на Евровизија за забрана на знамето на натпреварот

evrovizija.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKОдлуката да го нема знамето на Европската унија на овогодинешниот Избор за песна на Евровизија наиде на неодобрување од страна на потпретседателот на Европската комисија, Маргаритис Шиназ.

„Одлуката на Европската радиодифузна унија (ЕБУ) да ги забрани знамињата на Европската унија за време на финалето на Изборот за песна на Евровизија во саботата беше подарок за „непријателите на Европа“, рече потпретседателот на Европската комисија, Маргаритис Шиназ.

„Не можам да најдам логично објаснување зошто ЕБУ го направи тоа. И која е целта на тоа“, изјави Шиназ за „Политико“.

Комесарот рече дека одлуката на ЕБУ да ги исклучи знамињата „за прв пат“, освен знамињата на земјите учеснички, е лошо темпирана со европските избори следниот месец и во време кога илјадници грузиски демонстранти масовно излегоа на улиците на Тбилиси во поддршка на демократските вредности кои ги застапува ЕУ.

„На помалку од еден месец пред европските избори, кој победува со забраната на знамето на ЕУ на Евровизија? Само евроскептиците и непријателите на Европа“, нагласи тој.

Портпаролката на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, исто така, го критикуваше потегот на ЕБУ.

„Секако дека е за жалење да се забрани знаме, кое е на сите членки на ЕУ, како и на другите членки на Советот на Европа кои учествуваат на натпреварот и често се вее покрај националните знамиња на јавните згради“, рече таа.

Портпаролката на ЕБУ рече дека политиката на знамето на овогодинешниот Избор за песна на Евровизија е „иста како во 2023 година“, при што обожавателите дозволуваат само знамиња на „земјите-учеснички и знамиња на виножито/гордост“. Шиназ рече дека оваа тема ќе ја покрене на средбата со раководството на ЕБУ во понеделник.

„Ќе разговарам со нив. Нема да дозволам ова да помине. Ќе барам објаснувања и појаснувања“, нагласи Шиназ.

Овогодинешниот натпревар, кој се одржа во Малме, беше еден од најконтроверзните во неговата историја, кој не успеа да ја избегне сенката на конфликти во Газа, Украина и на други места. Пред последната ноќ, илјадници демонстранти се собраа во Малме, многумина вееја палестински знамиња. Кога претставничката на Израел, Еден Голан излезе на сцената, таа беше пречекана со мешавина од свирежи и овации.

На овогодинешниот избор за песна на Евровизија победи швајцарскиот претставник Немо, со песната „The Code“, која се однесува на родовиот идентитет и неговото патување како небинарна личност.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK