Пит бул искасал двегодишно девојче: лекарите се борат за неговиот живот во Милано

pitbul-830x0.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДвегодишно девојче и нејзината тетка (25) се тешко повредени кога пит бул ги нападнал во стан во Милано.

Во моментот на нападот девојчето си играло со својата сестра близначка кога кучето ненадејно ја нападнало. Тетката која ги чувала скокнала меѓу детето и животното, а самата се здобила со тешки повреди.

Тетката ги спасила децата од сигурна смрт така што ги ставила во собата и ја затворила вратата, а потоа толку тешко повредена излегла на терасата и се качила на олукот, за животното да не може повторно да стигне до неа.

Набрзо на лице место пристигнале полициски екипи, но во моментот кога влегле во станот кучето било мирно и се однесувало како ништо да не се случило пред неколку минути.

Полицајците го врзале животното и се погрижиле повеќе да не нападне никого, а потоа медицинските екипи го згрижиле детето кое со хеликоптер било пренесено во болница и чиј живот е во опасност. Другото девојче не е повредено, а тетката од олукот ја симнале пожарникарите. Таа исто така била пренесена во болница со многу сериозни повреди на рацете.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK