Српскиот премиер: Отворени сме за пријателски разговори со Украина за сите прашања

vucevic-kuleba.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСрбија останува посветена на почитувањето на меѓународното право и територијалниот интегритет на секоја членка на ОН, вклучително и Украина, и е отворена за пријателски разговори за сите прашања и на сите нивоа, изјавија денеска српските власти на шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба.

Украинскиот министер е во посета на Србија со Олена Зеленска, сопругата на претседателот на Украина, која учествува на меѓународна средба за ментално здравје.

Агенцијата АП објави дека за време на неговата прва посета на Србија од почетокот на руската агресија во Украина во 2022 година, Кулеба се сретнал со претседателот Александар Вучиќ и со новиот српски премиер Милош Вучевиќ, во чија влада има неколку проруски министри, вклучително и двајца кои се под американски санкции.

Вучиќ на Инстаграм објави дека српскиот амбасадор за краток период ќе се врати на својата должност во Киев. Тој изјави дека со Кулеба е „разговарано и договорено“ за подобрување на билатералните односи, особено со желба наскоро да се организира економски форум на бизнисмени од двете земји.

„Разговаравме и за европскиот пат на двете земји и за итната потреба од воспоставување мир“, најави Вучиќ, додавајќи дека на Кулеба „исто така му укажал на проблемите со кои се соочува Србија, пред се на меѓународен план“.

По разговорот меѓу новиот српски премиер Вучевиќ со украинскиот министер за надворешни работи, владата соопшти дека тој на гостинот од Киев му рекол дека „Србија е посветена на почитување на меѓународното право и територијалниот интегритет на секоја земја-членка на ОН, вклучително и Украина“.

„Отворени сме за пријателски разговори за сите прашања и на сите нивоа“, рече Вучевиќ и, според владиното соопштение, му се заблагодарил на соговорникот за укажувањето на хуманитарната помош што Србија му ја испрати на украинскиот народ.

Посетата на Кулеба и Зеленска, кои денеска ја обиколија српската престолнина со сопругата на Вучиќ, Тамара, наиде на критики од Москва, јави АП, повикувајќи се на оценката на руската агенција РИА Новости, која објави коментари како „срамно“, наводно испратени од читателите на руските државни медиуми.

Американската агенција наведува дека, „очигледно, во обид да се поправи штетата“, набргу по разговорот со Кулеба, српскиот премиер Вучевиќ треба да се сретне и со рускиот амбасадор во Белград за време на планираната посета на складиште со руски гас увезен од Србија.

Претседателката на српскиот парламент, Ана Брнабиќ, претходно денеска се сретна со рускиот амбасадор Александар Боцан-Харченко, при што разговарале, како што соопштија од нејзиниот кабинет, „за можните форми на парламентарна соработка меѓу двете земји“, пред се „за воспоставување на парламентарна група за пријателство со Русија“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK