Медведев: Украина и нејзините сојузници во НАТО ќе добијат разорен одговор

Дмитри-Медведев.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУкраина и нејзините сојузници ќе добијат разорен одговор на потенцијалната употреба на западно оружје со долг дострел на руска територија, што би довело до вмешување на НАТО во конфликтот, предупреди заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев.

– Украина и нејзините сојузници од Алијансата ќе добијат одговор со таква разорна сила што НАТО едноставно нема да може да одолее да биде вовлечена во конфликтот – напиша Медведев на „Телеграм“.

Тој изјави дека воениот конфликт со Западот се развива во согласност со најлошото сценарио и дека има постојана ескалација кога се работи за моќта на применливото оружје на НАТО и затоа никој не може да ја исклучи можноста за конфликт со Западот влегува во финалната фаза, пренесе РИА.

– Западните земји кои наводно ја „одобруваат“ употребата на нивното оружје со долг дострел на руска територија – без разлика дали станува збор за стари или нови делови на нашата земја – мора јасно да го разберат следново: целата нивна воена опрема ќе бидат уништени и на територијата на поранешна Украина и други земји доколку од таму се извршат напади на руска територија – нагласи Медведев.

Тој додаде дека „индивидуалната“ помош на членките на Алијансата за Киев, која е насочена против Русија, претставува сериозна ескалација на конфликтот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK