Германија и одобри на Украина да го користи испорачаното оружје за напади на територијата на Русија

1709128265-asdrtz-1024x655.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПо САД, Германија и дозволи на Украина да го користи испорачаното оружје против руски цели.

Владиниот портпарол рече дека тоа е во согласност со меѓународното право.

„Заедно сме убедени дека Украина има право да се брани од овие напади според меѓународното право“, се наведува во соопштението.

„За таа цел може да го користи и оружјето што е испорачано, исто така од Германија, во согласност со нејзините меѓународни правни обврски. Украина е под воен притисок, особено во регионот Харков“, пишува ДВ.

Претходно, САД одобрија употреба на американско оружје за цели во Русија во ограничен обем. Ова се однесува само на контра удари во одбраната на градот Харков на истокот на Украина, објавија меѓу другото „Политико“ и „Си-Ен-Ен“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK