Масакр кај Херсон: ракети разнесоа продавница, загинаа 22 жители, многумина беа повредени додека им помагаа на повредените

Screenshot-2024-06-08-105550.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВо гранатирањето на селото Садовоје во областа Херсон загинаа 22 цивили, а 15 беа ранети.

Владимир Салдо, гувернер на Херсонската област назначен од Русија, ги обвини Вооружените сили на Украина за гранатирање локална продавница. Салдо рече дека украинските сили намерно ја нападнале областа двапати за кратко време во петокот за да убијат што повеќе луѓе.

Според него, украинските сили прво ја погодиле продавницата со наведувана бомба, по што следел удар од ракетен фрлач.

– По првиот удар жителите на околните куќи притрчаа да им помогнат на повредените и набрзо погоди проектилот ХИМАРС. Меѓу загинатите има и две деца. Украинските сили намерно го повторија нападот за да предизвикаат што повеќе жртви – изјави Салдо за ТАСС.

Салдо на својот канал Телеграм напиша дека во продавницата загинале 17 цивили, додека останатите жртви биле жители на околните куќи.

Селото Садовоје е на помалку од 20 километри од градот Керсон.

Русија ја обвини Украина и за вчерашниот напад на Луганск, во кој загинаа шест лица, а речиси 60 беа ранети. Меѓу повредените има и три деца.

Леонид Пашечник, гувернер на Луганската област назначен од Русија, тврди дека украинските сили користеле ракети ATACMS обезбедени од САД за нападот.

Украина досега не коментираше ниту еден инцидент.

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, рече дека и двете епизоди „ја разоткриле нехуманата и нацистичка природа“ на украинските власти откако САД му дозволиле на Киев да користи оружје доставено од САД за руски цели во ограничени околности.

Захарова претходно ја обвини Украина дека користи ракети ХИМАРС за цел на цивилни цели во јужниот руски регион Белгород.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK