(Видео) Хрватска победи во Португалија, овации за Модриќ

Хрватска славеше во Португалија со 2:1 во генералната проба пред стартот на Европското првенство. Главен фактор во победата на Хрватите беше 38-годишниот Лука Модриќ, кој му донесе водство на својот тим од пенал во осмата минута. Тоа беше и единствениот гол во првото полувреме. по три минути игра во вториот дел изедначи Диого Жота, а конечниот резултат го постави Анте …

Continue Reading

Олборг го детронизира Магдебург, Барселона го растури Кил

Барселона и Олборг, утре ќе се борат за трофејот во Лигата на шампионите. На завршниот турнир во Келн, Олборг го победи актуелниот шампион Магдебург, а Барселона го декласира Кил. Ракометарите на Алборг го совладаа Магдебург со 28:26 (11:11) и го тргнаа тимот од Германија од европскиот трон. Мадс Хангард со осум, Себастијан Бертолд со шест, Микел Хансен и Томас Арнолдсен …

Continue Reading

(Видео) Хаос во Анкара: силно невреме ги поплави улиците, затворени метро станици, заглавени автомобили

Обилните врнежи предизвикаа поплави денеска во Анкара, а водата поплави некои метро станици и подземни премини. Работата на метрото е прекината поради поплавените влезови на станиците, додека патиштата во некои градски населби се затворени, јавува Анадолија. Возилата заглавени на коловозот со механизација и вилушкари ги влечеле на место каде што немало вода, а спасувачките екипи ги извлекле затрупаните од возилата. …

Continue Reading

Бајден ја започна својата посета на Франција со церемонија на Триумфалната капија во Париз

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска го пречека американскиот претседател Џозеф Бајден на церемонијата на Триумфалната капија во Париз, а двајцата лидери ќе разговараат за Украина, Појасот Газа и глобалните безбедносни прашања, како што е зајакнувањето на НАТО. Макрон и Бајден положија голем венец на споменикот на непознатиот војник под Триумфалната капија, објави Гардијан. Двајцата лидери ќе имаат официјални разговори и …

Continue Reading

Борел: Крвопролевањето во Газа мора веднаш да престане

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, денеска го осуди израелскиот напад врз израелскиот камп Нусејрат во централниот дел на Појасот Газа, во кој загинаа 210 лица и рече дека предлогот за прекин на -Договорот за огнот што го претстави американскиот претседател Џо Бајден е начин да се стави крај на убиството. Во објава на …

Continue Reading

Истражување: 85% од Французите штедат

Французите сè уште се закоравени штедачи и покрај различните геополитички, социјални и здравствени кризи, според истражувањето на агенцијата Ifop. Во извештајот се наведува дека во Франција моментално штедат 85 отсто од граѓаните кои генерално избегнуваат ризик и претпочитаат сигурни инвестиции, пренесува Фигаро. Француските штедачи се придржуваат до логиката на минимален ризик, бидејќи 69 отсто од испитаниците изјавиле дека претпочитаат низок …

Continue Reading

Питон каснал жена, ја задушил и ја проголтал: мештаните ја распарале змијата и го пронашле телото

Питон долг пет метри уби 45-годишна жена додека се враќала од својата градина во индонезиската провинција Јужен Сулавеси, објавија локалните медиуми. Мајката на четири деца живеела со своето семејство во областа Сиденренг Рапанг, а во четвртокот му кажала на својот сопруг дека оди на локалниот пазар во Калемпанг бидејќи купувачот ќе дојде да му продаде чили. Но, бидејќи поминало долго …

Continue Reading

Швјонтек вторпат по ред ја одбрани титулата на Ролан Гарос

Полската тенисерка Ига Швјонтек вторпат по ред ја одбрани титулата на Ролан Гарос. Број еден на ВТА-листата го победи Јасмин Паолини со 6:2, 6:1 во финалето кое траеше само една минута подолго од еден час, трета титула во низа и вкупно четврта. Со тоа ги престигна играчите како Серена Вилијамс и Моника Селеш, а Џастин Енан ја израмни. Воедно таа …

Continue Reading

(Видео) Апокалиптични сцени: илјадници риби во Мексико угинаа поради суша

Неколку илјади мртви риби се пронајдени на површината на лагуната Бустиљос во државата Чивава на северот на Мексико, а се претпоставува дека причината е големата суша. Службеникот на Службата за животна средина во градот Чуахтемоц, Ирма де ла Пења, изјави дека во езерото има многу помалку вода од вообичаено и дека преостанатата вода е со многу лош квалитет. „Кога количината …

Continue Reading