–>

Лавров: Русија се надева на формирање палестинска држава по конфликтот на Блискиот Исток

Лавров-Русија-се-надева-на-формирање-палестинска-држава-по-конфликтот.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРусија се надева дека по завршувањето на горливата фаза на конфликтот на Блискиот Исток, сите сериозно ќе ја сфатат обврската и исполнувањето на резолуцијата на ОН за создавање палестинска држава, изјави шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, на седницата на министрите за надворешни работи на Комонвелтот на независни држави во Бишкек.

посочи дека Израел и Палестина треба да го почитуваат хуманитарното право и да се воздржат од неселективна употреба на сила.

Според неговите зборови, министрите за надворешни работи на ЗНД разговарале за конфликтот меѓу Израел и Палестина и се за прекин на огнот и преговори меѓу конфликтните страни, пренесува Спутник.

Лавров додаде дека министрите за надворешни работи на членките на ЗНД би можеле да ја разгледаат можноста за договор за заедничка позиција за ескалација на конфликтот на Блискиот Исток.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK