Кина ја предупредува Холандија да се воздржи од операции во Источното Кинеско Море

гцб.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКинеското Министерство за одбрана денеска ја предупреди Холандија да се воздржи од поморски и воздушни операции во Источното Кинеско Море, откако холандското Министерство за одбрана соопшти дека кинески воени борбени авиони прелетале над холандска фрегата во Источното Кинеско Море и, како што се вели, „предизвикале потенцијално небезбедна ситуација “.

„Длабоко жалиме за зборовите и постапките на Холандија“, изјави портпаролот на кинеското Министерство за одбрана Џанг Ксијаоганг, пренесе Ројтерс.

Џанг го оцени како „лажно тврдење“ најавата на холандското Министерство за одбрана дека фрегатата „HNLMS Tromp“ патрола ги спроведува санкциите на Обединетите нации против Северна Кореја.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK