Вашингтон пост: САД ја укина забраната на украинската бригада Азов да користи американско оружје

гфг.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАмериканската администрација ја укина забраната на украинската бригада Азов да користи американско оружје, пишува Вашингтон пост, повикувајќи се на Стејт департментот.

Весникот наведува дека портпаролот на Стејт департментот одбил да каже кога е укината забраната и дали американското оружје веќе стигнало до бригадата Азов.

Ниту командантите на таа бригада, ниту украинската влада не одговориле на барањата за коментар, додава Вашингтон пост.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK