Кина ги обвини САД за „зла намера“ за дискредитирање на кинеските вакцини против корона

ghj.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКинеската амбасада на Филипините ја обвини американската војска за „лицемерие и злоба“ за „дискрредитирање“ на кинеските вакцини за време на пандемијата на коронавирус.

Коментарите на портпаролот на кинеската амбасада во Манила беа одговор на истражниот извештај на Ројтерс, во кој се наведува дека американската војска започнала тајна програма за време на пандемијата на коронавирус за да ја дискредитира кинеската вакцина „Синовак“ на Филипините, пренесува Ројтерс.

Истрагата откри дека американската војска сакала да фрли сомнеж за безбедноста и ефикасноста на наведените вакцини и друга спасувачка помош обезбедена од Кина за време на пандемијата.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK