Шефот на ОН за човекови права: Ситуацијата на Западниот Брег драстично се влошува

hk.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВисокиот претставник на Обединетите нации (ОН) за човекови права, Волкер Турк, денеска предупреди дека ситуацијата на Западниот Брег драстично се влошува, како и дека во Газа има „непромислена смрт и страдање“.

„Ситуацијата на Западниот Брег, вклучувајќи го и Источен Ерусалим, драматично се влошува“, рече Турк на отворањето на седницата на Советот за човекови права на ОН, пренесува Ројтерс.

Тој рече дека од октомври до 15 јуни, 528 Палестинци, меѓу кои 133 деца, биле убиени од страна на израелските безбедносни сили или доселеници.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK