–>

Израелски министер: Ќе го избришеме Хамас од земјава

Израелски-министер-Ќе-го-избришеме-Хамас-од-земјава.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзраелската армија продолжува да ги зголемува своите сили пред очекуваната копнена офанзива во Газа.

Дописникот на Би-Би-Си Џонатан Бил беше во Кибуц Кфар Аз – местото на масакрот на 7 октомври од страна на Хамас – со израелскиот министер Нир Баркат.

„Ќе го избришеме Хамас од лицето на земјата“, рече министерот.

Жулиет Тума од палестинската агенција за бегалци на ОН, УНРВА, вели дека Газа „стана пеколна дупка“ во последните недели. Во изјава за Би-Би-Си, таа повика да се укине опсадата на Газа, бидејќи на цивилите им е итна потреба од хуманитарни материјали.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK