–>

Институтот за проучување на војната: Украинците напредуваат

Институтот-за-проучување-на-војната-Украинците-напредуваат.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Воени аналитичари тврдат дека во текот на вчерашниот ден украинските сили напредувале на линијата на фронтот на југот и на истокот на земјата.

Институтот за проучување на војната соопшти дека украинските сили напредуваат во западна Запорожје, јужна Украина и во близина на разурнатиот од војна град Бахмут во источниот регион Доњецк.

Институтот додава дека станува збор за ограничени придобивки јужно од селото Роботин во Запорожје.

Киев веќе десет дена тврди дека ја пробиле главната линија на одбраната, таканаречената линија Суровикин. Проруските сили ја признаа загубата на селото Роботин во областа Запорожје.

Сепак, сè уште нема значајна пенетрација на Украина, а успесите се сведени на мали напредоци на делови од линијата на фронтот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK