Институтот за проучување на војната: Пригожин и Кадиров ја објавија својата намера чеченските борци да го заменат „Вагнер“ во битката за Бахмут

cvk_vagner_3453453
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

– Сопственикот на руската приватна воена компанија „Вагнер“ Евгениј Пригожин и лидерот на Чеченија Рамзан Кадиров ја објавија својата намера чеченските борци да ја заменат милицијата на бизнисменот кој се смета за близок до претседателот Владимир Путин во битката за Бахмут, објави Институтот за прочување војна.Пригожин вчера го објави своето писмо до министерот за одбрана на Русија, Сергеј Шојгу, во кое бара позициите „Вагнер“ во областа на источниот украински град да бидат преземени од чеченскиот батаљон „Ахмат“.

Според текстот, тоа ќе се случи точно на полноќ на 10 мај, кога, според рускиот бизнисмен, неговата милиција целосно ќе го исцрпи својот борбен потенцијал. Пригожин изразува уверување дека батаљонот Ахмат може да ги заземе преостанатите 2,5 квадратни километри од Бахмут кои остануваат под украинска контрола, забележа американската тинк-тенк во својот дневен брифинг за напредокот на војната.

Кадиров му одговори на Пригожин велејќи дека испратил писмо до рускиот претседател Владимир Путин во кое ја изразува својата подготвеност да го преземе Бахмут и тврди дека чеченските воени единици веќе работат со руското Министерство за одбрана на стратегија за преземање на позициите на Вагнер.

Во својот вчерашен брифинг, Институтот за анализа на војната посочи дека офанзивата во Бахмут се чини дека повеќе не е приоритет за Русија на сметка на одбранбените подготовки против очекуваната украинска контраофанзива. Тоа ги става групата Вагнер и нејзиниот сопственик во потенцијално тешка позиција, според тинк-тенкот со седиште во Вашингтон.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK