Илјада километри долга линија грмотевици, заедно со торнада: друг дел од САД погоден од снежна бура

Screenshot-2024-03-17-191353.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВо делови од САД продолжува неповолното време. Претходните денови низа многу моќни торнада ги погодија државите во централните и југоисточните региони на САД, при што беа уништени многу места, а три лица загинаа. Истовремено, еден метар снег падна во Колорадо.

Невремето не го заобиколи југозападниот дел на САД, па обилни дождови, заедно со поплави и порои ги погодија Аризона, Јута, Невада, Ново Мексико и источна Калифорнија, а на планините паднаа повеќе од половина метар снег, а снегот исто така паѓа во најниските региони на Ново Мексико.

Невремето е најинтензивно долж Мексиканскиот залив и е придружено со град, обилни врнежи, силни грмотевици, а постои и ризик од торнада.

Силни грмотевици ги погодија и поголемите области на Хјустон и Њу Орлеанс.

Се стравува од продолжување на торнадата и големи штети, а невремето е опасно и по човечки животи.

Само денеска без струја останаа илјадници луѓе.

Двата система за бура ќе се движат поисточно кон Џорџија и Флорида во остатокот од денот и ќе донесат силни грмотевици и невреме и во овие области.

И додека југот на САД е под товарот на грмотевици, регионот на Големите езера и во САД и во Канада го зафати снежна бура, со обилен снег и силен ветер, а температурите паднаа под 0°C.

Снегот покри многу населени места.

Вистинска снежна бура го погоди истокот на Канада, особено регионот на Атлантикот, каде обилниот снег беше проследен со налети на ветер од 100 км/ч, со снежни наноси и остатоци. Дел од овој бура систем го зафати и крајниот североисток на САД, особено Нова Англија, но поради малку потопло време носи дожд.

Невремето ги погоди и полуостровот Нова Шкотска и островите Њуфаундленд во југоисточна Канада, со бурни ветрови и обилен снег.

Се очекува стабилизирање на времето во наредните денови.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK