Путин треба да седне на обвинителна клупа во Хаг, кажа Зеленски

Зеленски-Враќањето-на-суверенитетот-е-главниот-услов-за-крајот-на.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУкраинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека изборите во Русија немаат легитимитет и дека поради „сторените злосторства“ рускиот лидер Владимир Путин треба да биде на обвинителна клупа во Хаг!

За време на вечерното обраќање Зеленски рече дека „рускиот диктатор“ симулира избори.

– Сите во светот разбираат дека на оваа фигура едноставно ѝ се гади од моќ и прави се за да владее доживотно. Нема зло што тој нема да го преземе за да ја прошири својата лична моќ. Ова веќе се случи и нема никој во светот кој би бил имун на такво нешто – нагласи Зеленски уште пред да се затворат гласачките места низ Русија.

– Сè што прави Русија на окупираната територија на Украина е кривично дело. Мора да има праведна одмазда за сè што направија руските убијци во оваа војна и заради животната моќ на Путин. Тој се плаши само од една работа повеќе од се, а тоа е правдата – рече Зеленски.

Шефот на државата посочи дека изборите во Руската Федерација „немаат и не можат да имаат никаков легитимитет“.

– Путин мора да заврши на обвинителна клупа во Хаг и тоа мораме да го обезбедиме – заклучи украинскиот претседател.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK