Ројтерс: Поддржувачите на Трамп повикуваат на немири и насилство по пресудата

Трамп-нема-пари-да-плати-целосна-кауција.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПоддржувачите на поранешниот американски претседател Доналд Трамп повикуваат на немири, револуција и насилна одмазда на социјалните мрежи откако поротата во Њујорк го прогласи Трамп за виновен за фалсификување деловни документи за да ги прикрие плаќањата на порно ѕвездата Сторми Даниелс пред изборите во 2016 година, пренесува Ројтерс.

Агенцијата наведува дека по пресудата, поддржувачите на Трамп одговориле со објави на веб-страниците поврзани со поранешниот претседател – „TruthSocial“, „Patriots.Win“ и „Gateway Pundit“, повикувајќи на насилство. Како што се додава, некои од поддржувачите на Трамп повикале на напади врз поротниците, егзекуција на судијата Хуан Меркан или директна граѓанска војна и вооружен бунт.

Агенцијата вели дека сите објави што ги видела повикуваат на насилство или бунт, но дека повеќето од нив не ги исполнуваат законските стандарди за криминална закана. Портпаролот на Трамповата TruthSocial мрежа рече, во врска со написот на Ројтерс за објавите на поддржувачите на Трамп, дека станува збор за „манипулативен, лажен, клеветнички и транспарентно глупав напис“ и дека е објавен „чисто од политички инает“.

Поротата на Окружниот суд на Менхетен го прогласи поранешниот американски претседател Доналд Трамп за виновен за фалсификување деловни документи за да ги прикрие плаќањата на порно ѕвездата Сторми Даниелс пред изборите во 2016 година.

Тој ја обвини актуелната администрација за пресудата и изјави дека тоа е направено со цел претседателот Џозеф Бајден „да го повреди политичкиот противник“. Доналд Трамп е првиот претседател во историјата на САД кој е осуден за кривично дело, пренесува медиумот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK