Австралија: Поплави во Сиднеј, спроведени најмалку 13 спасувачки операции

Screenshot-2024-06-08-100503.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKОбилните врнежи предизвикаа поројни поплави во Сиднеј денеска, поради што австралиските служби за вонредни ситуации извршија најмалку 13 спасувачки операции.

Покрај тие операции, службите за итни случаи примија 297 повици за помош од жителите на Сиднеј за 24 часа, а беа издадени десет наредби за итна евакуација во северозападните предградија на градот, соопшти Службата за итни случаи на Нов Јужен Велс (SES).

Помошникот на комесарот на СЕС, Далас Бурнс, рече дека „сè уште се движи многу вода“ и го повика загрозеното население да биде подготвено за евакуација, пренесува Ројтерс.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK