ФСБ: Уапсен милитант во Дагестан, призна дека доставувал оружје за терористите

moskva-napad.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЕден од милитантите уапсени во неделата во Дагестан денеска изјави дека ги снабдувал со оружје терористите кои ја нападнаа концертната сала „Крокус Сити Хол“ во Москва, а видеото од неговото признание го објави Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ).

Тој рече дека оперативците заплениле две автомати „Калашников“ и 460 парчиња муниција од неговата куќа.

„Им донесов оружје на момците кои го нападнаа „Крокус Сити Хол“ во Москва“, пренесува РИА Новости.

Тој додаде дека им помагал на напаѓачите на „Крокус Сити Хол“ „и со пари и со оружје“. Централниот оперативен центар на Федералната служба за безбедност на Русија (ФСБ) претходно објави дека милитантите уапсени во Дагестан учествувале во финансирањето и обезбедувањето средства на сторителите на нападот на концертната сала „Крокус Сити Хол“ во Москва, а подготвувале и терористички напад во Каспијск.

„На 31 март 2024 година, ФСБ на Руската Федерација во Република Дагестан ги потисна активностите на терористичка ќелија составена од четворица странски државјани кои подготвуваа терористички акт во Каспиското Море на места за масовно собирање луѓе. Криминалците ја извидувале областа, направиле импровизирана експлозивна направа и набавиле автоматско оружје. Утврдено е и дека приведените милитанти биле директно вклучени во финансирањето и обезбедувањето средства на извршителите на терористичкиот акт на 22 март 2024 година во концертната сала „Крокус Сити Хол“ во Москва“, се вели во соопштението.

Се нагласува дека имале намера да ја напуштат Русија веднаш по терористичкиот напад. 144 лица загинаа во терористичкиот напад во Москва на 22 март.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK