(Фото+видео) 75 илјади демонстранти ја опколија Белата куќа: го запалија американското знаме и донесоа крвава маска на Бајден

Screenshot-2024-06-09-094417.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИлјадници луѓе се собраа пред Белата куќа вчера попладне за да протестираат против војната во Газа.

Пропалестинските демонстранти, наводно, носеле транспарент долг три километри, наречен „Црвена линија на народот“, пред Белата куќа, како дел од протестот против одговорот на администрацијата на Бајден на војната во Газа.

Протестот, кој собра околу 75.000 луѓе, ја опколи Белата куќа, соопшти коалицијата ОДГОВОР, еден од организаторите на протестот.

На протестот беа пријавени инциденти, а еден маж кој носеше шал со симболи на Хамас на главата мавташе со маска со ликот на Џо Бајден за време на протестот на пропалестинските демонстранти во Вашингтон. Маската беше испрскана со црвена боја за да претставува крв.

Некои демонстранти ги вандализираа околните споменици.

Собирот беше насочен против Израел и поддршката што Бајден и ја дава на таа земја во конфликтот со палестинската екстремистичка организација во Појасот Газа. Демонстрантите го обвинија Бајден дека е „на погрешната страна на историјата“ и извикуваа „Слободна Палестина“.

Протестите беа организирани од коалицијата ОДГОВОР, Советот за американско-исламски односи, Партијата за социјализам и ослободување и антивоената организација Code Pink. Овие организации се собраа за да го изразат своето незадоволство од американската политика кон Израел и Палестина.

Бајден се уште јавно не одговорил на протестите. Сепак, демонстрантите јасно го изразија своето незадоволство од неговата политика, извикувајќи „Еј Џо Бајден, ти се распродаде“ и велејќи му „Стоп за геноцидот“ во Појасот Газа.

„Црвената линија на Бајден не е ни на повидок“ – порачаа од коалицијата ОДГОВОР, која беше меѓу организаторите на протестот. Оваа изјава јасно покажува дека демонстрантите сметаат дека Бајден не го исполнил ветувањето дека ќе повлече „црвена линија“ доколку Израел изврши инвазија на градот Рафах во Појасот Газа.

Протестите во Вашингтон го покажуваат зголеменото незадоволство на американската јавност од политиката на претседателот Бајден кон Израел. Демонстрантите јасно го изразија своето незадоволство и бараат промена на американската политика кон Израел и Палестина.

Ројтерс објави дека најмалку осум функционери поднеле оставка од администрацијата на Бајден поради неговата политика за војната во Газа и дека пропалестинските демонстранти прекинале неколку настани за неговата кампања за реизбор.

Војната во Газа започна на 7 октомври минатата година кога членовите на милитантната група Хамас го нападнаа Израел, по што Израел започна напади врз Газа во кои загинаа над 36.000 луѓе, а околу 2,3 милиони луѓе беа раселени.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK