Доналд Трамп отвори профил на „Тик-ток“ – платформата што претходно сакаше да ја забрани

Трамп-Бајден-може-да-не-вовлече-во-трета-светска-војна.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПоранешниот американски претседател Доналд Трамп отвори профил на платформата „Тик-ток“, која сакаше да ја забрани кога беше на власт.

Политико објави дека Трамп во саботата вечерта објавил видео во кое ги поздравува присутните на настан во Њу Џерси, пренесува Ројтерс.

Обидот на Трамп да го укине ТикТок во 2020 година беше блокиран од судот, а во март оваа година тој изјави дека платформата претставува закана за националната безбедност на Соединетите Американски Држави.

Тој потоа додаде дека забраната на „Тик-ток“ ќе им наштети на некои млади луѓе и ќе го зајакне п„Фејсбук“.

Трамп во моментов има 685 илјади следбеници на „Тик-ток“.

ByteDance, компанијата која е сопственик на „Тик-ток“, се обидува да поднесе жалба до американскиот суд против законот донесен во април со кој се бара „Тик-ток“ да се продаде до јануари следната година, доколку не сака да биде забранет во САД.

Белата куќа соопшти дека сака да ја прекине кинеската сопственост на платформата поради грижи за националната безбедност, а не да го забрани „Тик-ток“.

Платформата соопшти дека нема да ги споделува податоците на американските корисници со кинеската влада и дека презела значителни мерки за заштита на нивната приватност.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK