Зеленски разговараше со шефот на Пентагон по одлуката на Вашингтон што ја налути Москва

zelenski-ostin.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУкраинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека имал многу добар разговор за одбранбените потреби на Киев со американскиот секретар за одбрана Лојд Остин.

Зеленски се состана со Остин на маргините на дијалогот Шангри-Ла во Сингапур, голем безбедносен форум на кој присуствуваа претставници на одбраната од целиот свет.

„Разговаравме за она што е клучно: одбранбените потреби на нашата земја, зајакнувањето на украинската воздушна одбрана, коалицијата Ф-16 и подготовката на билатерален безбедносен договор“, порача Зеленски.

Состанокот уследи по одлуката на Вашингтон делумно да ги укине ограничувањата на Киев за употреба на оружјето обезбедено од САД за напади на руска територија, што Зеленски го поздрави како чекор напред, пишува „Киев пост“.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK