Човек заразен од птичји грип по контакт со крава, реагираат експертите: „Внимателно ја следиме ситуацијата“

1712134935-pticija-gripa-750x485.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПомалку од една недела откако болните говеда во американските сојузни држави Тексас и Канзас беа позитивни на птичји грип, официјални лица од државата Тексас објавија дека едно лице се заразило со вирусот откако дошло во близок контакт со заразени крави.

Ова е само втор случај на птичји грип Х5Н1 во САД, а последниот беше пред две години. Според експертите, ризикот за луѓето е сè уште низок, а тестовите и анализите се во тек, пишува „Њујорк Тајмс“.

Птичјиот грип спаѓа во групата на вируси на грип кои примарно се прилагодени на птиците. Х5Н1 првпат беше идентификуван во 1996 година кај гуски во Кина, а кај луѓето во Хонг Конг една година подоцна.

Оваа година, извештаите за крави заразени со птичји грип почнаа да се појавуваат во Тексас и Ново Мексико. Најмалку едно лице во Тексас е дијагностицирано со птичји грип по сомневање за контакт со заразени крави, соопштија во понеделник државните власти.

Постојат различни начини на кои вирусот можел да го најде својот пат до добитокот. Експертите наведуваат дека најверојатно заразени диви птици ја контаминирале храната или водата што ја консумирала стоката. Засега нема знаци дека вирусот доволно напреднал за лесно да се шири меѓу луѓето, рекоа федералните власти.

Примарниот симптом на пациентот бил конјунктивитис, а тој сега се лекува со антивирусни лекови и добро закрепнува, велат од Центарот за контрола и превенција на болести.

Министерството за земјоделство ги објави првите случаи на стада во Тексас и Канзас минатата недела, а неколку дена подоцна и во стадо во Мичиген. Прелиминарното тестирање сугерира дека кравите во Ново Мексико и Ајдахо исто така може да бидат заразени.

Центрите за контрола и превенција на болести соработуваат со државните здравствени оддели за да ги следат луѓето кои можеби биле во контакт со заразени птици и животни, соопшти Центарот во понеделникот.

Тие исто така ги повикуваат луѓето да избегнуваат изложеност на болни или мртви птици и животни и потенцијално заразени материјали. Прашањето што се поставува е дека за самото ширење на болеста, можно е кравите сами да го добијат вирусот, особено ако заедничката храна или вода се контаминирани.

Сепак, загрижува можноста вирусот да се шири од крава на крава. Научниците наведуваат дека не би биле изненадени доколку нема степен на пренос од крава на крава, бидејќи како што вели Грегори Греј, епидемиолог за заразни болести на Медицинскиот оддел на Универзитетот во Тексас, не гледа друг начин на ширење на вирусот толку брзо, пренесува „Јутарњи лист“.

Преносот на вирусот од крава на крава лесно може да доведе до поголеми, подолготрајни епидемии. Исто така, ќе му даде на вирусот повеќе можности да се прилагоди на неговите домаќини, зголемувајќи го ризикот да мутира и да стане опасен за луѓето.

Научниците и другите експерти будно ја следат ситуацијата и засега се чини дека нема способност ефективно да се шири меѓу луѓето.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK