(ВИДЕО) Покрај тренинзите, тенисерот најде време и за забава

NOVAK-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНовак Ѓоковиќ на социјалните мрежи сподели видео за инсектот и полжавот кои го носат неговото име.

Вториот тенисер во светот заедно со видеото објави и т.н „емоции“ со бубачки, полжави, српско и црногорско знаме, како и споени раце во знак на благодарност.

Во 2022 година, српските научници открија редок вид на тврдокорен инсект, именуван по Ѓоковиќ поради неговата борбеност, упорност и способност да издржи сурови и често непријатни услови.

Во 2021 година, научниците пронајдоа редок и загрозен вид полжав во Црна Гора. Тие се надеваат дека името ќе помогне да се привлече вниманието за да се спаси видот од исчезнување.

Цврст, упорен и стабилен едноставно тоа е Новак Ѓоковиќ

Вимблдон започнува на 1 јули, Ѓоковиќ во првото коло ќе игра против Чехот Вито Коприва.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK