Ферстапен повторно прв

FERSTAPEN.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKХоландскиот Формула 1 возач Макс Ферстапен победи на спринт трката за големата награда на Австрија.

Актуелниот светски шампион победи во Спилберг пред возачот на Мекларен Оскар Пјастри и неговиот колега Ландо Норис.

Четврти беше Џорџ Расел во Мерцедес, петти Карлос Саинц од Ферари. Бодови освоија и Луис Хамилтон (Мерцедес), Шарл Леклер (Ферари) и Серхио Перез (Ред Бул).

Ферстапен е прв во генералниот поредок со 227 бодови, втор е Норис со 156.

Големата награда на Австрија ќе се вози в недела од 15 часот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK