–>

Спринтот во Мизано му припадна на Хорхе Мартин

Спринтот-во-Мизано-му-припадна-на-Хорхе-Мартин.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Возачот на Прамак Дукати, Хорхе Мартин, победи на спринт трката во пресрет на утрешната Голема награда на Сан Марино и Римини.

На патеката „Марко Симончели“, Мартин ја забележа третата победа во спринтот, откако претходно беше најдобар во Франција и Германија.

Најблиску до Шпанецот беше Марко Бецеки од тимот на ВР46, кој заостана околу една секунда, додека на третото скалило на подиумот се најде актуелниот шампион Франческо Бањаја, само шест дена по страшната несреќа што ја доживеа на патеката во Барселона.

Зад тројцата кои возат мотори на Дукати, се пласираа возачите на КТМ. Четвртото место му припадна на пензионираниот Дани Педроса, а петтото на Бред Биндер. Возачот на Априлија, Маверик Вињалес, ја мина целта како шести.

Бодови во сприното освоија уште Лука Марини од тимот на ВР46, Алеиш Еспаргаро на Априлија и Алекс Маркез на Гресини.

По ваквиот исход, во поредокот води Бањаја со 267 бодови, 45 повеќе од Мартин, додека Бецеки е трет со 198.

Возачите од „кралската класа“, утре од 14 часот ќе ја возат Големата награда на Сан Марино и Римини.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK