Сити ќе потроши 70 милиони евра за Португалец од Вулверхемптон

124024.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПеп Гвардиола четврти пат по ред, односно петти пат во последните шест години со Манчестер сити стана шампион на Англија. Неколку дена по освојувањето на титулата, клубот ги започна плановите за летниот преоден рок. секако, Сити ќе има речиси неограничен буџет за да му ги исполни желбите на Гвардиола.

До крајот на оваа сезона Манчестер сити ќе го одигра уште финалето на ФА Купот против градскиот ривал Манчестер јунајтед на Вембли, на 25 ,мај.

Но, раководството на клубот заедно со Гвардиола веќе размислува за потенцијалнуе засилувања. Еден од главните кандидати, според британските медиуми, е напаѓачот на Вулверхемптон, 24-годишниот Педро Нето. Во тековната сезона на 20 натпревари постигна девет гола.

„Волците“ минатото лето му го продадоа Матеуш Нунес на Сити за 62 милиони евра. Како што сега стојат работите, Нето ќе гтргне по стапките на Нунес.

Негивот трансфер ќе биде нов клупски рекорд. Вулверхемптон за него бара 70 милиони евра. Интерес за Португалецот покажа и Њукасл, но прашање е дали „страчките“ можат да им парираат на „граѓаните“ и дали фудбалерот има желба да се пресели во Њукасл.

Непосредно пред да дојде на островот играше во Серија А, беше член на Лацио, но таму не се прослави. Преселбата во Вулверхемптон беше фантастичен потег за неговата кариера.

Доаѓањето на Нето веројатно би значело и заминување на еден од играчите од средниот ред, можно е тоа да биде Бернардо Силва или Џек Грилиш, додека допрва клубот ќе објави каков е статусот на Кевин Де Брујне.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK