–>

Премиер лига: Клубови со ист газда ќе може да си позајмуваа играчи

Откако извиси за Кепа, Баерн тргна по голманот на Севилја
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКлубовите од Премиер лигата гласаа против воведување забрана за позајмување играчи меѓу клубови со исти сопственици.

Со недели се најавуваше состанок на премиерлигашките клубови на кој требаше да се одлучува за воведување на новото правило.

Тоа ново правило требаше да им оневозможи на клубовите да носат играчи на позајмица од клубови од други лиги кои имаат исти сопственици.

На гласањето, правилото не успеа да ги добие потребните 14 гласови, со што сега ширум му е отворена вратат на Њукасл да го ангажира Рубен Невес од Ал Хилал во зимскиот преоден рок, или некој друг фудбалер.

Според британските медиуми, 13 клуба гласале за воведување на новото правило, додека седум биле против.

Се разбира, Њукасл не е единствениот клуб кој сега останува отворен за различни опции и потенцијални размени на играчи со клубови кои ги делат истите сопственички групи.

Њукасл најчесто се поврзува со ова ново правило бидејќи газдите на Њукасл, се газди на шест клуба во Саудиска Арабија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK