Маринковиќ се врати во Партизан

1714579713-Vanja-Marinkovic-1200x800-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКошаркарскиот клуб Партизан го потврди трансферот на Вања Маринковиќ. Најмладиот капитен во историјата на клубот по пет години се врати во црно-белиот табор.

Маринковиќ од 2013 до 2019 година играше во Партизан, потоа две сезони мина во Валнесија, во од 2021 година го носеше дресот на Басконија.

Во последната сезона во Евролигата, тој одигра 36 натпревари (27 како стартер) и имаше просек од 10,8 поени по натпревар (52% за два, 37% за три), 2,4 скока и 1,6 асистенции за речиси 26 минути игра.

Според српските медиуми, Маринковиќ потпишал две годишен договор со Партизан.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK