(Видео) Хрватските навивачи пееја усташка песна на улиците во Берлин

Screenshot-2024-06-17-122556.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНа инстаграм профилот на ultra_pokret_hr се појави видео на кое се гледаат хрватските фанови како шетаат по улица и ја пеат песната „Истрчале загребачке фрајле“, објави хрватски Индекс.

„Чекор по чекор, млад усташ под знамето. Битката се води, се води, се вее усташкото знаме, за слобода и за дом, хрватски дом“, пеат навивачите.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ultra Pokret HR (@ultra_pokret_hr)

Во описот на видеото стои: „Хрватските ултраси до Олимпискиот стадион во Берлин“. Според тоа, се претпоставува дека снимката е направена во саботата пред натпреварот од 1. коло на Европското фудбалско првенство меѓу Хрватска и Шпанија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK