МЗТ Скопје прв финалист во кошаркарското првенство

mzt
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Екипата на МЗТ Скопје Аеродром ќе има можност да го брани трофејот во македонското кошарларско првенство, откако вечерва по втор пат го совлада Работнички во полуфиналето на плејофот.

Аеродромци до своето 17-то финале додјде по 73:62 вечерва во СРЦ „Кале“ во Скопје и по вкупни 2:0 во полуфиналето.

Најефикасни во победничката екипа беа Војдан Стојановски и Кук со по 18 поени. На другата страна Малешевиќ реализира 14, Џелетовиќ 13.

Во финалето МЗТ Скопје ќе игра со подобриот од пресметката Пелистер – ТФТ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK