Претседателот на Тотенхем подготвен да ја плати ослободителната клаузула за Алонсо

chabi alonso
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Претседателот на Тотенхем, Даниел Леви, е подготвен да плати ослободителна клаузула за менаџерот на Баер Леверкузен, Чаби Алонсо.Како што објави „The Mirror“ раководството на лондонскиот премиерлигаш е сериозно заинтересирано за кандидатурата на фудбалскиот специјалист кој би можел да стане полноправна замена за Антонио Конте, кој си замина претходно оваа сезона.

Леви најави дека желба му е да го плати на Баер обесштетувањето со цел да донесе го Алонсо во Лондон.

Алонсо е предводник на Баер Леверкузен од октомври минатата година. По 30 кола неговиот тим е шести во Бундес лигата со 48 бодови. Покрај тоа, Баер се пласираше во полуфиналето на Лига Европа каде ќе игра со Рома.

Четириесет и едногодишниот Шпанец претходно беше тренер на вториот тим на Реал Сосиедад и на младинскиот тим на Реал Мадрид.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK