Инциденти на реваншот во Алкмар, фудбалерите на Вест Хем ги бранеа своите навивачи

fudbal
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Шокантни сцени од навивачко насилство го одбележаа реванш натпреварот од полуфиналето во Конференциската лига во Алкмар меѓу АЗ и Вест Хем.

Англискиот клуб синоќа избори пласман во финалето совладувајќи го АЗ на двата натпревари, откако на првиот дуел во Лондон триумфираше со 2-1, а на реваншот во Холандија со 1-0.

По завршувањето на реваншот во Алкмар, група домашни хулигани го пробија заштитниот кордон и влегоа на дел од централната трибини каде беа сместени околу 200 навивачи на Вест Хем, во најголем број семејства и пријатели на фудбалерите на Вест Хем.

Навивачите на АЗ ги нападнаа гостите, по што неколку фудбалери на Вест Хем ја прескокнаа оградата и влегоа во метежот за да ги одбранат своите семејства и пријатели.

Полицијата и обезбедувањето брзо пристигнаа на местото на инцидентот и спречија негова ескалација, а редот беше воспоставен по десет минути.

„Не можам да објаснам што се случи и зошто се случи. Играчите се вклучија бидејќи таму беа нивните семејства, тоа веројатно е причината за реакцијата. Таму беше и мојот 87-годишен татко“, изјави по натпреварот тренерот на Вест Хем, Дејвид Мојс.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK