(ВИДЕО) Нов светски рекорд

kisan.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKAтлетичарoт Кишан Томпсон го постигна најдобриот светски резултат сезонава, бидејќи во Кингстон истрча 100 метри за 9,77 секунди.

22-годишниот Томпсон победи на националниот натпревар за Олимпијадата. Јамајканецот стана деветтиот најбрз спортист во историјата. Како професионалец се натпреварува од минатата година.

“Тренерот ми наложи да трчам само на првите 60 метри. Целта не беше ништо да докажувам вечерва, трчав и видете каде сум”, изјави Томпсон по трката.

Облик Севиљ беше втор со 9,82, а трет Аким Блејк со 9,92 секунди. Светскиот рекорд на 100 метри го држи Усеин Болт, кој во 2009 година во Берлин истрча 9,58 секунди.

Шерика Џексон победи во женска конкуренција со 10,84 секунди пред Тиа Клејтон и двократната олимписка шампионка Шели-Ен Фрејзер-Прајс.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK