–>

Ѕола: Челси лесно се откажа од неколку добри и искусни играчи

Ѕола-Челси-лесно-се-откажа-од-неколку-добри-и-искусни.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЛегендата на Челси, Џанфранко Ѕола е изненаден од политиката на клубот чии дрес го носеше од 1996 до 2003 година, а подоцна работеше како помошник тренер. Не му е јасно како е дозволен егзодус на квалитетни играчи во преодниот рок.

Челзи ја започна првенствената сезона со две победи, две нерешени и три порази, а Ѕола смета дека причина за просечните резултати е заминувањето на играчи кои им давале пример за другите. Цезар Аспиликуета (замина во Атлетико), Жоргињо (Арсенал), Каи Хаверц (Арсенал) и Матео Ковачиќ ( Манчестер сити) се четворицата што ги спомна.

„Бев изненаден што си заминаа толку многу искусни играчи. Разбирам дека Челзи почна да гради нов тим, но искусни играчи кои освоија многу трофеи си заминаа. другите. Ви требаат, во тешки времиња на нив се потпирате. Многу играчи си заминаа и тоа воопшто не помага да се стабилизира ситуацијата во клубот“, изјави Ѕола.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK