Бускетс одлучи да ја напушти Барселона

buskets_34535343
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

 Фудбалерот од средниот ред на Барселона, Серхио Бускетс одлучи да го напушти клубот на 30 јуни по завршувањето на неговиот договор, објави  „Марка“.Денес играчот од средниот ред за ова одлука ги информирал своите соиграчи. Забележано е дека раководството на Барселона ќе чека на победа во шампионатот на Шпанија пред јавно да ја соопшти веста.

Бускетс е „дете“ и актуелен капитен на Барселона. Тој е во структурата на клубот од 2005 година и оттогаш успеал да одигра 713 натпревари за првиот тим, со што е еден од водечките по овој показател.

Во тековната сезона Бускетс настапи на 39 натпревари во сите натпреварувања и имаше четири асистенции.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK