ВМРО-ДПМНЕ: Следува тужба за клевета, документите на СДС се целосно измислени, очајнички лажат и манипулираат

333245458_1649768482119828_4135878852517838925_n.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНајостро и изрично ги демантираме информациите првично објавени во еден медиум, а потоа истите лаги дополнети од СДС, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

Не постои документ, додаваат од партијата, подготвен од Републичкиот изборен штаб на ВМРО ДПМНЕ за злоупотреба на изборниот процес како што се наведува во емисијата на Фуркан Салиу и потоа прераскажани од СДС.

„Потписите на документот се целосно измислени и не кореспондираат со реалните. Иако видовме дека за СДС е нормално да го погрешат презимето на нивниот лидер Ковачевски веројатно разумно и логично е ВМРО-ДПМНЕ да си ги препознава луѓето и потписите од својата партија, нешто што не е случај и во посочениот и измислен документ, што само кажува кој е изворот на веста.

Сметаме дека изворот на ваквите информации се од кујната на СДС кои очајнички прибегнуваат кон дезинформации, фалсификуваат документи соочени со претстојниот пораз.

На времето правеа бугарски летоци, сега измислуваат документи. За парите дадени на Асаф Исеин можеле да бидат барем малку покреативни во измислувањето“, се истакнува во нивната реакција.

Според нив, поминува времето кога Ковачевски може шеретски да седи на влада и да одлучува кој што ќе прави. Потсетуваат на седница на влада со која раководел Димитар Ковачевски а на која било доделено државно земјиште за фотоволтаици на неговата сопруга по цена од едно евро за метар квадратен.

„Додека Ковачевски беше заменик министер за финансии и мандатар на состав на влада, неговиот кум Паунов преку фирмата „Пиксел груп“ добивал државна помош. Бараме СДС да се извини за ваквите лаги, во спротивно ќе следи тужба за клевета“, потенцираат од опозициската партија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK