Оставка и одговор од Спасовски, кога знаел за убиството и дали молчел заради Самитот, прашуваат од ВМРО-ДПМНЕ

Таткото-јавил-кога-Вања-ќе-излезе-од-дома-ја-грабнале.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНаместо МВР да праќа паушални соопштенија треба веднаш да одговори кога Оливер Спасовски дознал за извршителите на грозоморните убиства и дали криеле и не преземале ништо заради самитот на ОБСЕ, реагираат од опозициската партија.

„Се случиле две свирепи убиства, сред бел ден возилото со кое била грабнато девојчето било возено низ скопските улици, а ниту МВР, ниту Спасовски не забележале ништо. Спасовски наместо вчера вечер веднаш да излезе и да ја каже вистината пред граѓаните за овој грозоморен чин, прати само едно бледо соопштение и чекаше 24 часа да поминат. Толку ли вреди еден детски човечки живот? Што сакаше да сокрие Спасовски и зошто реагирале предоцна? Спасовски да каже дали свесно Љупчо Палевски Палчо бил пуштен да избега од државата?“, прашуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Истиот тој Палчо, како што велат, кој сега изврши две свирепи убиства, изминатите месеци и години е актуелен на одредени медиуми и се чувствува моќни бидејќи се заштитени и од власта и Спасовски.

Според партијата на Мицкоски, директно одговорни за „токсичната атмосфера во која доминира таа иста рекетарско криминална дружина се меѓудругото и полициските структури на Спасовски кои им овозможуваа закрила“.

„Спасовски нека не се однесува незрело и арогантно. Овој стравичен настан ја потресе македонската јавност и мора да има целосно расветлување на случајот.

Очекувавме наместо демант од МВР, одговори од Спасовски и известување дека си поднел оставка од морални причини бидејќи во негово министерување се случија најголемите криминални пресметки, а резултира и со убиство на 14 годишно дете.

Неказнивоста и неажурноста на МВР е една од причините за ова што се случи денеска.

Македонија е згрозена. Безбедноста на децата и граѓаните е нарушена“, се истакнува во реакцијата од ВМРО-ДПМНЕ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK