–>

Груевски треба да се врати, но за да се соочи со правдата, смета премиерот Ковачевски

Груевски-треба-да-се-врати-но-за-да-се-соочи.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВраќањето на експремиерот Никола Груевски за првиот човек на Владата, Димитар Ковачевски е депласирана тема.

Одговарајќи на новинарски прашања Ковачевски рече дека за Груевски е распишана потерница и тој навистина треба да се врати во Македонија, но за да се соочи со правдата во согласност со македонските закони.

Премиерот Ковачевски демантира дека бил во било каква комуникација со Заев поврзана враќање на екс-премиерот во Македонија откако утрово дел од медиумите објавија одека Заев му се заканил на раководството на СДСМ дека ќе тргне против него ако продолжи да соработува со ДУИ во нивната акција за враќање на Груевски.

Откако стана извесно дека застарува и ТНТ – уште еден случај поврзан со Никола Груевски, Ковачевски не сакаше да даде свое толкување на одлуката. Како што заклучи: Нема основа овие теми да бидат реална политичка дебата во државата.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK