–>

Сè што треба да знаете за колагенот: Најмоќниот сојузник во борбата против стареењето, ги штити зглобовите и ја храни косата

kolagen
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Колагенот е најзастапениот протеин во човечкото тело. Една третина од вкупниот број на протеини во телото е колаген. Тој е еден од основните градежни блокови на коските, мускулите, кожата, тетивите и ‘рскавицата. Се наоѓа и во други делови од телото, како што се рожницата, забите и крвните садови.

Што е колаген?
Колагенот ја формира поддршката која обезбедува сила и структура во телото. Тој е суштинска компонента на сврзното ткиво и игра клучна улога во одржувањето на клетките на телото заедно. Всушност, колагенот најдобро се смета за лепак што ги држи сите гореспоменатите ткива заедно и помага да се одржат ткивата силни и еластични, способни да издржат истегнување.

Исто така, дава сила и еластичност на кожата. Во медицината се користи за заздравување на рани, но го има и во козметичките препарати за лекување на кожата.

Како што старееме, нашето тело постепено произведува помалку колаген, но тој најбрзо опаѓа поради прекумерното изложување на сонце, пушењето, алкохолот и недостатокот на сон и вежбање.

Ендогениот колаген е природен колаген што телото го произведува или синтетизира, а егзогениот колаген е синтетички, кој доаѓа од надворешни извори, како што се додатоците.

Здравото ниво на колаген придонесува за здравјето на зглобовите, заштитата на бубрезите и другите органи, еластичноста на кожата и здрав кардиоваскуларен систем.

Какви видови на колаген постојат?
Постојат околу 28 видови на колаген и сите тие имаат различна структура, четирите главни типови на колаген се тип 1, 2, 3 и 4, но најдоминантни се колаген тип 1 и колаген тип 2.

Колаген тип 1
Повеќето колаген во телото е тип I. Дури 90 проценти од нашиот колаген е тип I и е направен од многу густо спакувани влакна. Токму овој тип на колаген обезбедува структура на толку многу различни елементи на телото, вклучувајќи ја кожата, коските, тетивите, ‘рскавицата, сврзното ткиво и забите.

Овој тип на колаген е важен кога станува збор за здравјето на кожата, косата и ноктите, а природните нивоа на колаген тип I што се наоѓаат во телото почнуваат да опаѓаат во нашите дваесетти. Поради неговата распространетост во сврзното ткиво, кога се намалува, може да доведе до помалку цврста кожа, кршливи нокти, проретчена коса и фини линии и брчки. Неопходно е да останете активни како што стареете.

Колаген тип 2
Колагенот од типот II има форма на полабаво спакувани влакна кои обично се наоѓаат во еластичната ‘рскавица. Ги ублажува вашите зглобови, го поддржува движењето и функцијата и често се наоѓа во додатоците кои помагаат во поддршката на скелетниот систем.

Овој тип на колаген се состои од долги идентични синџири на амино киселини кои формираат тесна мрежа од влакна. На ‘рскавицата и дава сила и еластичност, што е од витално значење за ткивото да може да издржи механички стрес и да ги апсорбира ударите.

Затоа додавањето колаген од типот II во вашето тело може да ви помогне да се справите со трошењето на зглобовите што му се случува на секого.

Колаген за кожата
Колагенот сочинува околу 80 проценти од нашата кожа. Заедно со еластинот, исто така протеин, и дава сила на кожата и е од витално значење за одржување на еластичноста. Во голема мера присутен во средниот слој на кожата (дермисот), колагенот има многу придобивки за нашата кожа – ја одржува цврста, затегната и еластична. Исто така е од суштинско значење во природниот процес на обновување на нашата кожа, отстранување на старите клетки од кожата и правење простор за нови.

Колагенот игра голема улога во одржувањето на младешкиот изглед на кожата на лицето. Обезбедува сила, еластичност и хидратација, а сето тоа придонесува за видливо младешки тен. Ова и помага на кожата да изгледа хидрирана и мазна, да биде цврста и мазна, да има здрав сјај, но и да направи деликатната област околу очите да изгледа светла и ревитализирана.

Нашите нивоа на колаген се највисоки кога сме млади, па затоа бебињата имаат толку мазна кожа. Меѓутоа, како што старееме, производството на колаген природно се забавува. Веќе во нашите дваесетти, нивото на колаген се намалува за околу еден процент секоја година. Понатаму, нашите тела едноставно не можат да го заменат колагенот што го губиме толку брзо како што се распаѓа. Колагенските влакна исто така стануваат потенки и послаби.

Колаген за коса
Како што старееме, природните нивоа на колаген во телото се намалуваат. Докажано е дека додатоците на колаген ги зголемуваат протеините за градење на косата, што може да доведе до пополна коса. Колагенот може да помогне да се спречи проседило со поддршка на здравата структура на фоликулот на косата (каде што се произведува пигментот што ја дава бојата на косата). Кога колагенските креми или гелови се нанесуваат директно на скалпот, сивата коса може да изгледа потемна и помалку сува.

Се покажа дека колагенот е многу ефикасен во лекувањето на сува, кршлива коса. Додатоци на колаген и локални производи можат да ги поправат расцепените краеви.

Колаген за коски и зглобови
На зглобовите им е потребен и колаген за здрава ‘рскавица. Колагенот игра значајна улога во способноста на зглобовите да се движат. Додека некои видови на колаген се појавуваат во кожата, коските и органите, еден посебен вид може да се најде во ‘рскавицата помеѓу зглобовите.

Најдобрите начини за земање колаген
Користењето протеински прав направен од супа од коски е еден од начините за надополнување на колагенот што се препорачува. Ефикасна метода е и домашната супа од коски, која можете да ја јадете сами или да ја користите како додаток на некои солени и слатки јадења.

Суплементите обично содржат хидролизиран колаген, кој помага во формирањето на нов колаген и генерално може да се најде во протеински прав или апчиња. Колагенските суплементи во прав може да се мешаат во смути, супи или дури и печива за да се обезбедат здравствени придобивки без да се направи лош вкус на јадењата.

Исто така, се советува урамнотежена исхрана која помага да се зголеми апсорпцијата на колагенските пептиди што ги консумирате.

Кога станува збор за внесување на колаген во кожата, можете да пробате микронидлинг или терапија за индукција на колаген. Станува збор за минимално инвазивен третман на кожата во кој дерматолог или естетичар создава ситни пункции во горниот слој на кожата со помош на микрофини игли – козметичка процедура микронидлинг.

Додатоци со колаген
Проверете ги изворите на колаген на шишето со додаток. Ако сте алергични на риба, а во производот има колаген од риба, тогаш избегнувајте го тој додаток.

Ако на декларацијата е наведен само типот на колаген, тогаш важно е да се знае дека колагенот тип 2 е обично пилешко, додека типовите 1 и 3 можат да бидат говедско, риба или јајце. Ако сте алергични на некој од овие протеини, држете се настрана од нив.

Една од поплаките е за лошиот вкус на пудрата или апчињата, но тој непријатен вкус исчезнува за неколку минути, а може целосно да се избегне со земање на пудрата во смути.

Колагенски таблети, шутеви, креми – предности и недостатоци
Можете да земате колаген како додаток во исхраната во форма на шприц, капсули, прашок или таблети.
Без оглед на тоа дали во форма на шприц, ампули, прашок или таблети – за да спречите недостаток на хранливи материи, можете да користите додатоци во исхраната.

Таблети со колаген
Колагенските капсули или таблети се цврсти додатоци во исхраната. Тие исто така содржат високо концентрирана количина на протеини и обично се земаат секојдневно.

Како и кај другите видови додатоци, може да се појават некои несакани ефекти при земање колаген. Најчест од нив е дефинитивно вкусот кој може да остане во устата од половина час до еден час, затоа се препорачува апчињата колаген да се земаат со малку овошен сок, за тој вкус да биде омекнат. Киселите овошни сокови, како портокал, јаболко, грозје или домат, можат да ја намалат ефикасноста на овие додатоци, па затоа се препорачува да ги избегнувате.

Што е колаген шот?

Колаген шот, т.е. колаген во течна форма, е течен додаток во исхраната кој обично содржи протеини во високи дози. Течниот колаген е еден вид додаток на колаген кој може да го подобри здравјето на кожата, ноктите и косата. Се состои од колагенски пептиди суспендирани во течност. Додатоците во исхраната во течна форма имаат и до 10 пати подобра апсорпција од оние во форма на прав или таблети.

Креми со колаген
Кога мислите на колагенски крем, прво мислите на брчките. Негата на лицето подразбира грижа за кожата воопшто, што значи дека нема нечистотии и дека брчките се појавуваат што е можно поскоро.

Покрај тој што се пие, важен и корисен е и колагенот кој се нанесува на кожата. Значи, станува збор за колаген против брчки, наменет за затегнување на лицето.

Најдобрите извори на колаген доаѓаат од производи од животинско потекло кои луѓето генерално не ги јадат, како што се животинската кожа, коските, ‘рскавицата. Сепак, неколку намирници содржат колаген во пониски нивоа – говедско, пилешко и свинско месо, јајца, млечни производи, супа од коски или производи од коски.

Некои морски растенија и животни исто така содржат колаген, како што се: алги алги, лосос, медуза, октопод, ежови, школки и остриги. Витаминот Ц, исто така, му помага на телото да синтетизира колаген, па затоа е препорачливо да јадете агруми, бобинки, пиперки и киви.

Дали има некои несакани ефекти од додатоците на колаген?
Ако се прашувате дали е добро да земате колаген секој ден, за повеќето луѓе одговорот е да.

Треба да се напомене дека несаканите ефекти и сите негативни несакани ефекти од апликацијата на колаген се ретки. Повеќето луѓе кои доживуваат негативни несакани ефекти на колаген – или ги надминале препорачаните дози или имаат веќе постоечки алергии.

Симптоми на недостаток на колаген
Недостатокот на колаген во телото може да се препознае по надворешни знаци. Кожата на лицето на која и недостасува колаген е пред се опуштена, без тон, изгледа безживотно, суво, уморно и со присуство на брчки. Истото е случај и со кожата на целото тело, која станува поопуштена, без тон, а телото во овој случај ја менува формата.

Најчестите знаци на дефицит на колаген може да се препознаат со опуштена кожа на различни делови од телото како што се надлактицата, внатрешниот дел на бутот, стомакот, вратот, лицето. Брчките се еден од главните показатели за недостаток на колаген.

Кожата на телото на која и недостасува колаген изгледа опуштено, млитаво и често е придружена со целулит и сувост. Сува, безживотна коса без здрав сјај може да укажува на ниско ниво на колаген.

Проблемите со зглобовите се исто така еден од знаците за недостаток на колаген. Бидејќи колагенот е неопходен во сврзните ткива, односно зглобовите, неговиот недостаток може да резултира со абење на ‘рскавицата и болна подвижност на зглобовите.

Што предизвикува губење на колаген?
Фактори кои можат да придонесат за губење на колаген или ниско ниво на колаген вклучуваат: хормонални промени поради бременост, менопауза, медицински состојби итн., оксидативен стрес, кој е резултат на метаболичките процеси и изборот на начин на живот, како што се пушењето и исхраната, природниот процес на стареење, исто така. многу изложување на сонце бидејќи ултравиолетовите зраци може да предизвикаат распаѓање на колагенот во кожата, ниски нивоа на аскорбинска киселина, исто така познат како витамин Ц, некои генетски состојби може да влијаат на производството на колаген.

Како да се спречи губењето на колаген?
Нашите предци консумирале многу колаген преку храната и тоа било дел од вообичаениот начин на живот, бидејќи луѓето во минатото често користеле целото тело на животно во својата исхрана. Едноставно кажано, јаделе многу животински делови што ги избегнуваме денес, како кожа, тетиви и лигаменти.

Еден од најлесните начини да се зголеми количината на колаген е да се направи домашна супа од коски. Тоа е здрав, вкусен и исплатлив начин да се користат делови од животното кои не можат директно да се јадат.

Еве неколку совети кои можат да помогнат да се спречи губењето на колаген:

* Јадете многу овошје и зеленчук, бидејќи содржат витамини и антиоксиданси.

* Избегнувајте пушење и преработена храна, кои го зголемуваат ризикот од оксидативен стрес.

* Заштитете ја кожата од изложување на сонце.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK