Излажале дека се полицајци и измамиле жена за 100 илјади денари, двајца уапсени во Куманово

Кривична-против-гостиварец-за-„даночно-затајување-го-оштетил-буџетот-на.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНа 02.06.2024 во 20.00 часот, полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода И.Ф.(52) од Куманово, додека на 03.06.2024 на Граничен премин Табановце бил задржан С.Ш.(57) од Штип, извести МВР.

„Тие се сомничат дека на 01.06.2024 измамиле 79 – годишна жена од Куманово за сума од 100.000 денари. Тие ѝ се јавиле на телефон и претставувајќи се како вработени во полиција и ги побарале парите за да помогнат нејзината ќерка да не оди во затвор за наводна сообраќајна несреќа во која учествувала, а во која настрадало дете“, соопшти МВР.

Лицата биле приведени во полициска станица и по целосно документирање на случајот против нив ќе следуваат соодветни пријави.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK